Pracownicy banków często narzekają, że ich środowisko pracy jest bardzo stresujące. Bez względu na to, czy pracują w jednym z oddziałów czy w centrali banku, stres jest stałą częścią ich codziennej pracy. Takie opinie powodują, że wiele młodych osób zniechęca się do podejmowania pracy w banku. Co jest głównym powodem tego stanu rzeczy? Skąd się bierze stres w pracy bankowców?
Badania pokazują, że nawet dziewięćdziesiąt procent osób, które pracują w bankach, odpowiada w ankietach, że ich praca jest źródłem silnego stresu. Wielu z nich musi nawet korzystać ze wsparcia psychologa, żeby nauczyć się radzić sobie z takim obciążeniem. Skąd się bierze taki nadmiar tej nieprzyjemnej emocji? Pracownicy wskazują, że ich praca jest niezwykle odpowiedzialna. Duża ilość liczb powoduje, że łatwo się pomylić, a skutki mogą być ogromne. Dodatkowo od pracowników wymaga się wielozadaniowości, co jeszcze bardziej wpływa na możliwość popełniania błędu.
Kolejny powód, dla którego praca w banku jest tak stresująca, to duża rotacja wśród pracowników oraz nieprzyjemne relacje z przełożonymi. Szefowie niekiedy oczekują od pracowników niemożliwego. Nie stanowią wsparcia, a raczej zmuszają do osiągania bardzo wysokich wyników sprzedaży. Zmiana w zespołach powoduje ponadto, że trudno nawiązać przyjazne relacje, które redukowałyby stres w pracy.